Czy Izerski Park Ciemnego Nieba to ciekawa atrakcja?

Każdy, kto nawet tylko hobbystycznie lubi od czasu do czasu spojrzeć w nocy w niebo i zachwycać się pięknymi widokami gwiazd lub rozmyślać nad nieskończonością wszechświata, powinien zainteresować się atrakcją, z jakiej można skorzystać na terenie Gór Izerskich.

Wspomniane góry to pasmo w Sudetach, znajdujące się na terytorium Polski w województwie dolnośląskim i w kraju libereckim po drugiej stronie polsko-czeskiej granicy. Znajduje się tam Izerski Park Ciemnego Nieba o powierzchni ok. 7500 ha, w którym panują idealne warunki do obserwacji astronomicznych. Dla porównania można tam podziwiać niemal siedmiokrotnie więcej gwiazd, niż będąc na terenie miasta. Niebo w nocy jest w tym miejscu tak ciemne, że umożliwia oglądanie Drogi Mlecznej aż po sam horyzont. Aby móc skorzystać z tego typu atrakcji warto zameldować się w jakimś schronisku i stacji turystycznej i wziąć udział w organizowanych w Parku Ciemnego Nieba nocnych plenerach.

Izerski Park Ciemnego Nieba – historia i cel powstania

Głównym pomysłodawcą utworzenia Izerskiego Parku Ciemnego Nieba był Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstał on 4 listopada 2009 r. w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, a więc prawie 13 lat temu, a nadal dotąd niewiele osób słyszało o tym miejscu. Warto podkreślić, że jest to pierwszy w Polsce park tego typu i pierwszy o charakterze transgranicznym na świecie. Warunki sprzyjające obserwacjom nieba w tej lokalizacji wynikają z faktu, iż obszar Gór Izerskich jest słabo zaludniony, otoczony szczytami gór i połaciami lasów, a co za tym idzie nie dociera tam sztuczne światło, do którego jesteśmy tak przyzwyczajeni w obecnych czasach, zwłaszcza na terenie dużych miast. Celem powstania parku była więc przede wszystkim chęć zachowania miejsca, w którym główną rolę odgrywa światło naturalne, a nie sztuczne, wywierające negatywny wpływ nie tylko na rośliny, czy zwierzęta, ale również na ludzkie zdrowie.

Inicjatorom utworzenia parku zależało również na uświadomieniu odwiedzającym to miejsce problemu ,,zaśmiecania” nieba w nocy zbyt dużą ilością wytworzonych przez człowieka świateł i szerzenie postawy propagującej ochronę naturalnego nocnego nieba.