Wyjątkowe schronisko w Górach Izerskich – to warto zobaczyć

Wybierając się w Góry Izerskie, masz do wyboru wiele ciekawych i bardzo przystępnych szlaków. Odnajdzie się tu każdy turysta, nawet ten początkujący. Jeśli jednak oprócz wspinaczki i wspaniałych widoków szukasz też ciekawych miejsc, to wybierz się do Chatki Górzystów.

Chatka Górzystów – historia

Chatka Górzystów to wyjątkowe schronisko turystyczne, które przyciąga tłumy. Nie wszyscy jednak znają jego niezwykłą historię. W czasach II wojny światowej schronisko nie było tak samotnym budynkiem jakim jest teraz.

Około 1630 roku na Halę Izerską przybył pierwszy osadnik, który był czeskim uciekinierem. Zapoczątkował on tworzenie się osady. Przez lata osada pasterska rozrastała się, aż do powstania w okresie międzywojennym wsi Gross – Iser. Sama Chatka została zbudowana około 1938 roku i pełniła funkcję szkoły. Niestety, na skutek działań wojennych część wioski została zniszczona. Zabudowania, które przetrwały, zostały wyburzone około 1960 roku. Nie wiadomo jednak w jaki sposób i kto je zniszczył. W tej chwili Hala Izerska to polana, na której można znaleźć fundamenty dawnej wsi i jeden ocalały budynek – Chatkę Górzystów.

Jak dotrzeć do Chatki Górzystów?

Do schroniska można dotrzeć kilkoma różnymi szlakami, dzięki czemu można zaplanować sobie pętlę, aby wracając poznać inny kawałek Gór Izerskich. Najbardziej popularny jest chyba szlak rozpoczynający się w uzdrowisku Świeradów – Zdrój. Szlak ten jest dość łatwo przystępny, jedynie na początku kamienisty. Później idzie się przyjemnie szutrową drogą pośród drzew. Chatka słynie ze swojego przysmaku – naleśników z jagodami, koniecznie ich spróbuj!

A jeśli masz ochotę nacieszyć się pięknem gór, możesz zostać na noc. Spanie w spartańskich warunkach i brak prądu mogą być ciekawym przeżyciem, a widok rozgwieżdżonego nieba nad Halą Izerską zostanie w pamięci na długo.