Audiencja u królowej Karkonoszy – najciekawsze trasy na Śnieżkę

Karkonosze nie są najwyższym pasmem gór w Polsce, dlatego nawet początkujący amatorzy wycieczek po stromych szlakach wybierają chętnie te szczyty jako cel.

Niezbyt wymagające podejścia, doskonale wytyczone szlaki i kilka ciekawych dla odwiedzających miejscowości leżących u stóp gór to coś, co przyciąga całe rodziny. Główną atrakcją Karkonoszy jest jednak Śnieżka i to właśnie na niej się skupimy.

Trasy na Śnieżkę dostosowane do umiejętności

Chcąc wspiąć się na najwyższy szczyt Karkonoszy liczący sobie 1602 m n.p.m. o nazwie Śnieżka, będziemy mieć do wyboru kilka tras. Najnudniejszy, najtrudniejszy i najkrótszy jest szlak czarny. Strome, bardzo monotonne podejście jest dobre dla turystów lubiących bić rekordy szybkości na trasach, bo raczej nie zaznamy tu pięknych widoków. Aby wejść czarną trasą, musimy wystartować z Karpacza, a następnie kierować się przez Biały Jar na Małą Kopę i finalnie na Śnieżkę. Znacznie przyjemniejszy jest szlak czerwony, który wiedzie przez Dolinę Łomniczki. Idąc tą drogą, przejdziemy około 6,7 km i doświadczymy urozmaiconych widoków. Niestety odcinek pomiędzy Domem Śląskim a Schroniskiem nad Łomniczką zimą jest zamknięty. Najłatwiejszy dostęp do szczytu mają Czesi. Z Pecu pod Sněžkou na górę dostaniemy się aż dwoma, bardzo prostymi szlakami.

Alternatywa dla pieszych wędrówek na Śnieżkę

Warto pamiętać, że na Śnieżkę nie musimy wchodzić o własnych siłach, a przynajmniej w przebyciu części trasy pomóc mogą nam wyciągi. Z Karpacza na szczyt dotrzemy, korzystając z kolejki o nazwie Zbyszek. Tu możemy liczyć na podwózkę aż na Kopę, która ma 1375 m n.p.m. Resztę trasy, czyli, nieco ponad 200 metrów w pionie trzeba przejść pieszo, jednak jest to tak naprawdę dosyć krótki spacer urozmaicony fantastycznymi widokami. Od strony czeskiej natomiast możemy wjechać prawie na sam szczyt. Tu wyciąg jest podzielony na dwa odcinki, a kolejka na Śnieżkę kursuje w zależności od pogody.

Karkonosze są warte odwiedzenia, a punktem obowiązkowym takiej wycieczki jest Śnieżka. Gdy raz odwiedzimy jedno z małych i naprawdę urokliwych miasteczek położonych u stóp gór, będziemy wracać tu regularnie.