Rada Powiatu Lubańskiego wita dwóch nowych członków z powodu zmiany pozycji dotychczasowych radnych

Na skutek niedawnego zwycięstwa w wyborach wielu burmistrzów w regionie, trwają intensywne prace nad kształtowaniem zespołów, które będą współpracować w ciągu najbliższych pięciu lat. Ta sytuacja spowoduje w najbliższym czasie zmiany w składzie Rady Powiatu Lubańskiego, ponieważ dwie świeżo powołane radne postanowiły zrezygnować ze swoich mandatów, aby objąć inne funkcje w samorządach.

Po ostatnich wyborach samorządowych, dwóm radnym powiatowym zaproponowano stanowiska zastępców burmistrza. W świetle Ustawy o samorządzie gminnym, nie jest dozwolone łączenie tych dwóch ról, co zmusiło te osoby do rezygnacji z ich mandatów radnych na rzecz nowych obowiązków w urzędach miejskich. Zostaną one zastąpione przez nowo wybranych radnych powiatowych.

23 maja 2024 roku, Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze ogłosił publicznie, że Dorota Marek ze Świeradowa-Zdroju zrzekła się swojego mandatu radnej powiatowej. Było to spodziewane, gdyż już wcześniej spekulowano, że zostanie ona mianowana na zastępcę burmistrza Świeradowa-Zdroju.

Edyta Wilczacka, burmistrz Świeradowa-Zdroju, podczas rozmowy z dziennikarzami wyjawiła, że Dorotę Marek powoła na swojego zastępcę 7 czerwca. Trwa jeszcze formalny proces związany z pozostawieniem przez Panią Dorotę stanowiska dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Świeradowie-Zdroju.

Mając na uwadze te zmiany personalne, w najbliższym czasie Rada Powiatu Lubańskiego powita dwóch nowych radnych. W ich miejsce dojdą osoby, które zajęły kolejne miejsca na listach KO. Wybrane zostanie także nowe stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Lubańskiego.

Lesław Zelik z Mściszowa zastąpi Magdalenę Wydrę, a Beata Czeczot z Leśnej przejmie rolę po Dorocie Marek. Wybór nowego wiceprzewodniczącego rady powiatu odbędzie się wkrótce w tajnym głosowaniu przeprowadzonym przez radnych.