Odbudowa pierwszej hali spacerowej w Świeradowie-Zdroju

Proces odbudowy hali spacerowej, pierwszej tego typu konstrukcji w Świeradowie-Zdroju, został już zainicjowany. Hala, która powstała na przełomie XIX wieku, była wówczas największym obiektem w całych Górach Izerskich. Niestety, nadszedł okres PRL-u i hala uległa rozebraniu. Dziś jednak, dzięki staraniom miejscowych przedsiębiorców i zaangażowaniu lokalnej społeczności, budynek jest odtwarzany od podstaw, zgodnie z istniejącą dokumentacją historyczną.

Na czele projektu odbudowy stoi Wojciech Kudera, lokalny przedsiębiorca, który zaangażował się w to zadanie wspólnie ze swoją żoną. W procesie odtwarzania wykorzystują różne formaty archiwalnych materiałów, takie jak stare fotografie, notatki czy nawet makietki.

Planowana konstrukcja ma być wiernym odzwierciedleniem pierwotnej hali spacerowej zwanej Dolnym Źródłem. Budynek wyróżniać się będzie imponującymi rozmiarami: długością 36 metrów, szerokością 6 metrów oraz wysokością 9 metrów.

Jak zauważa kierownik budowy, Arkadiusz Marcinkowski, odbudowa tej historycznej hali jest również wyzwaniem dla inżynierów i konstruktorów. Dążą oni do tego, aby przy użyciu nowoczesnych technologii jak najdokładniej odtworzyć oryginalny wygląd i strukturę dawnego obiektu.