Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 5,6 mln zł na firmę specjalizującą się w instalacjach paneli fotowoltaicznych

Krajowy Projekt Energetyczny, firma zajmująca się montażem paneli fotowoltaicznych, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) grzywną wynoszącą 5,6 mln zł. Ta decyzja zapadła w środę, 17 stycznia 2024 roku. Przyczyną nałożenia kary były nadmierne opłaty, które firma naliczała klientom za przeprowadzenie audytu i opracowanie koncepcji instalacji w przypadku rezygnacji z umowy.

Zgodnie z ustaleniami UOKiK, Krajowy Projekt Energetyczny bezprawnie pobierał od swoich klientów około 2 tys. zł za te usługi. Po przeprowadzeniu analizy zawartych umów, Urząd postawił przedsiębiorstwu aż dziesięć zarzutów dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów – jak poinformował Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nałożona kara finansowa nie jest jedynym obciążeniem dla firmy. Krajowy Projekt Energetyczny musi także poinformować swoich klientów z okresu od 31 marca 2020 do 31 marca 2023 roku o nałożonej mu przez UOKiK karze. Informacje na ten temat mają pojawić się także na stronie internetowej przedsiębiorstwa oraz na jego profilach w mediach społecznościowych.