Śnieżka – turystyczna perła Karkonoszy

Śnieżka stanowi najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Bardzo charakterystyczna piramida w całości pokryta jest rumowiskiem skalnym. Posiada także bardzo surowy klimat. Przez około 200 dni w ciągu roku temperatura jest poniżej zera. Aby dotrzeć na szczyt można wybrać spośród trzech szlaków.

Jak najłatwiej dotrzeć na Śnieżkę?

Najtrudniejszy dla turystów okazuje się szlak czarny. Prowadzi on na sam szczyt góry. Wejście na szlak czarny rozpoczyna się nieopodal dolnej bazy wyciągu na Małą Kopę oraz wiedzie przez Biały Jar. Jest to najkrótsza droga, jednak ze względu na trudne odcinki nie powinna być wybierana przez osoby starsze, małe dzieci, ale także osoby ze słabą kondycją fizyczną. Największym mankamentem jest strome podejście, które jest bardzo monotonne. Jednocześnie na trasie panuje słaba widoczność. Czas wejścia wynosi około dwie i pół godziny, natomiast na zejście wystarczy 1,5 godziny. Długość trasy to 5,9 km. Na Śnieżkę można dotrzeć także wybierając szlak czerwony. Wędrówkę rozpoczyna się spod parkingu hotelu Orlinek. Wiedzie ona przez Dolinę Łomniczki. Trasa ta jest bardzo często wybierana między innymi ze względu na piękne widoki. Ponadto odcinek ten jest łagodny, czyli idealny dla tych osób, które pragną spacerować, a także nie wykazują się wysoką kondycję fizyczną. Jednak na końcu rozpoczyna się trudniejszy etap, gdzie droga jest dużo węższa. Wówczas należy zachować większą ostrożność. Natomiast w okresie zimy szlak nie jest dostępny, gdyż występuje wysokie zagrożenie lawinowe.

Czas wejścia latem to około 3 godziny, natomiast na zejście wystarczy przeznaczyć dwie godziny. Istnieje także szlak zielony oraz żółty, które rozpoczynają się od strony czeskiej. Ich dużym atutem jest znajdujący się w pobliżu parking, który niestety jest często przepełniony. Sam szlak jest natomiast łagodny i przyjemny.

 

One thought on “Śnieżka – turystyczna perła Karkonoszy

Dodaj komentarz