Piorun uderzył w grupę turystów w górach – 24 osoby rannych, 16 trafiło do szpitali

W rezultacie pioruna uderzającego w górzystym obszarze Świeradowa-Zdroju, 24 osoby poniosły obrażenia. Z nich 16, cierpiących na cięższe urazy, zostało przewiezionych do placówek szpitalnych.

Wydarzenie to miało miejsce w czwartkowe popołudnie 13 czerwca 2024 roku, kiedy to burza z intensywnymi opadami deszczu i gradem przetoczyła się przez region. Turystom spacerującym po szlaku na przełęczy Łącznik w Świeradowie-Zdroju zdarzenie to przyszło jak grom z jasnego nieba. Ranni zostali ewakuowani do okolic Górskiego Kompleksu Turystycznego Czeszka, gdzie natychmiast rozpoczęła się operacja ratunkowa.

Informację o zaistniałej sytuacji przekazał Piotr Bednarek, rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Jak wyjaśnił, specjalistyczne ekipy udzielają obecnie pomocy osobom poszkodowanym w incydencie.

Wstępne dane sugerowały, że pomoc lekarska będzie prawdopodobnie potrzebna dla około 10-13 osób ranionych w wyniku uderzenia pioruna. Późniejsze informacje jednak wykazały, że liczba poszkodowanych wynosi aż 24, w tym 16 z poparzeniami wymagającymi interwencji medycznej.

Na miejsce zdarzenia skierowano kilka jednostek Straży Pożarnej, w tym JRG z Lubania i OSP KSRG Świeradów-Zdrój. Wsparcie zapewniła także Policja z Lubania oraz zespoły ratownictwa medycznego ze Świeradowa-Zdroju, Gryfowa Śląskiego, Leśnej i Szklarskiej Poręby. Na miejscu pojawiła się również Karkonoska Grupa GOPR.