Mieszkańcy Świeradowa Zdroju zakładają stowarzyszenie ochrony krajobrazu. Wszystko w obawie przed niekontrolowaną rozbudową!

Jeszcze kilka lat temu, Świeradów Zdrój był małym, sennym uzdrowiskiem, gdzie można było podleczyć swoje zdrowie i obcować z przyrodą. Jednak rewitalizacją nieczynnego przez dłuższy czas kompleksu narciarskiego zaczęła przyciągać inwestorów. Świeradów Zdrój to obecnie wielki plac budowy!

Zaczęło się od przebudowy i rewitalizacji nieczynnego przez piętnaście lat kompleksu narciarskiego. Jego oddanie zostało przewidziane na 2023 rok. Wraz z tymi inwestycjami, przyszły kolejne, tym razem od właścicieli hoteli oraz deweloperów budujących apartamentowce. Dość powiedzieć, że w ciągu najbliższych trzech lat, na terenie miasteczka ma powstać co najmniej pięć nowych hoteli i dwadzieścia apartamentowców. Ma powstać również aquapark, umiejscowiony przy dolnej stacji kolei Gondolowej.

Chociaż burmistrz Świeradowa Zdrój zapewnia, że wszystkie inwestycje są spójne z założonym planem zagospodarowania przestrzennego, to nie wszyscy mieszkańcy wierzą, że to miejsce pozostanie w swoim pierwotnym charakterze. Dlatego też mieszkańcy założyli stowarzyszenie ochrony krajobrazu, które będzie interweniować, jeżeli coś wzbudzi ich czujność.