Karkonosze – co warto wiedzieć o tym paśmie górskim?

Karkonosze to niewątpliwie jedno z ciekawszych polskich pasm górskich, zarówno pod względem przyrodniczo-krajobrazowym, jak i też pod względem historycznym. Nie każdy turysta jednak wie, na jakie atrakcje turystyczne szczególnie warto zwrócić uwagę.

Dlatego też wychodząc naprzeciw waszym potrzebom, postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę, będąc w Karkonoszach.

Śnieżka to najwyższy szczyt zarówno Karkonoszy, jak i Sudetów- zarówno po Polskiej stronie, jak i Czeskiej. Jej wysokość wynosi 1603 metry nad poziomem morza. W drodze na szczyt będą wam towarzyszyć przepiękne widoki nie tylko na Karkonosze, ale również na cały Dolny Śląsk. Na sam szczyt wiodą cztery szlaki turystyczne:

  • czerwony z przełęczy Okraj,
  • czarny z Karpcza,
  • niebieski z przełęczy Okraj,
  • Żółty z Velká Úpa,

Ponadto w drodze na szczyt możecie zatrzymać się w schroniskach górskich dom Śląski, czy też Strzecha Akademicka.

Jeżeli natomiast jesteście fanami historii, czy też architektury, to szczególnie do gustu mogą wam przypaść karkonoskie zamki. Wśród nich znajdziecie:

  • zamek Chojnik – Zamek został wzniesiony w czternastym wieku na szczycie góry o tej samej nazwie. Dzięki usadowieniu przy stupięćdziesięciometrowej przepaści, widoki z jego murów niejeden turysta zakocha się w okolicznych terenach.
  • zamek Bolczów – to urokliwe ruiny czternastowiecznego zamku warownego wybudowanego przez Bolka II. Niewątpliwą ciekawostką jest to, że w mury zamkowe zostały wkomponowane naturalne wyłomy skalne, które wraz z obecnymi ruinami zamku stanowią ciekawą kompozycję.