Świeradów-Zdrój na kolejowej mapie Polski – powrót pociągów do uzdrowiska już w grudniu 2023 roku

Połączenie kolejowe między Gryfowem Śląskim a Świeradowem-Zdrojem zostanie uruchomione 9 grudnia 2023 roku. Podróż pociągiem z Gryfowa Śląskiego, przez Mirsk, do Świeradowa-Zdroju zajmie jedynie 20 minut – donosi Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju, poprzez media społecznościowe.

Proces uzyskania zgody na budowę odcinka torowiska z peronem był trudny i skomplikowany, ale gmina ostatecznie zdobyła prawomocne pozwolenie od Wojewody Dolnośląskiego. Z dumą podkreśla to burmistrz Marciniak na swoim profilu społecznościowym.

Realizacja tej inwestycji ma kluczowe znaczenie dla rozwoju kurortu. Od czasu zamknięcia linii kolejowej w 1996 roku, Świeradów-Zdrój doświadczał pewnego rodzaju izolacji komunikacyjnej. Jeśli jednak modernizacja torowiska oraz budowa nowego peronu przy Stacji Kultura w Świeradowie-Zdroju przebiegną zgodnie z planem, sytuacja ta zmieni się jeszcze przed końcem tego roku.

Gmina stara się przyspieszyć pracę wykonawcy Infrakol, aby pociągi mogły zacząć kursować już 9.12.2023 r., kiedy to zmieniają się rozkłady jazdy Kolei Dolnośląskich. W ramach nowego połączenia planowane jest uruchomienie dziewięciu par pociągów dziennie, w tym bezpośrednich połączeń z Görlitz i Jelenią Górą. Czas przejazdu pociągu na trasie Gryfów-Świeradów (16 km, sześć przystanków) ma wynosić zaledwie 20 minut – informuje burmistrz Marciniak.