Poprawiony dostęp do Karkonoszy dzięki zakończeniu modernizacji tunelu kolejowego

Po od czerwca zapewnimy sobie gładką i szybszą podróż do Karkonoszy pociągiem. Zakończono bowiem prace modernizacyjne na tunelu położonym w pobliżu Trzcińska, który jest częścią trasy kolejowej Wrocław – Jelenia Góra. Poszerzenie tego tunelu otworzy możliwość zwiększenia liczby kursujących pociągów. Warto przy tym podkreślić, że ta inwestycja PKP PLK, realizowana w obrębie masywu Góry Tunelowej, pochłonęła środki rzędu około 130 milionów złotych.

Kolejowy tunel usytuowany między miejscowościami Janowice Wielkie i Wojanów to kluczowy punkt na trasie Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra. Jest on wykorzystywany zarówno przez miejscowych mieszkańców, jak i przez turystów podróżujących do Karkonoszy. Ta XIX-wieczna konstrukcja ma długość trzystu metrów.

Prace remontowe przeprowadzone w tunelu były wymagającym przedsięwzięciem, szczególnie biorąc pod uwagę konieczność utrzymania ciągłego ruchu pociągów. Przedstawiciele inwestora zależeli na tym, by wpływ prac na kursowanie pociągów był jak najmniej odczuwalny – co dzień przez ten tunel przejeżdża nawet do 30 składów.