Bądź ostrożny: Oszustwa na portalach sprzedażowych

Niestety, coraz więcej osób padło ofiarą oszustw na popularnych portalach takich jak OLX czy Facebook. Przestępcy, udając potencjalnych kupujących, generalnie proszą o wysyłkę towaru przez firmę kurierską. Wysyłają link do fałszywej strony internetowej przewoźnika lub strony płatności, który ma na celu skłonić sprzedawcę do ujawnienia swoich danych bankowych. Jak się okazuje, skutkiem tego procederu jest często utrata pieniędzy przez sprzedawców.

Oszustwo dokonane w ten sposób dotknęło niedawno kobietę z powiatu lubańskiego. Kobieta umieściła ogłoszenie o sprzedaży przedmiotu na stronie Facebooka i szybko otrzymała wiadomość od osoby wyrażającej chęć zakupu przez aplikację Messenger. Kupujący zaproponował wysyłkę przedmiotu przez firmę kurierską a następnie przekazał kobiecie link, który miał umożliwić jej otrzymanie płatności za sprzedany towar. Kiedy kobieta nie mogła otworzyć linku, zgłosiła się do niej osoba podająca się za pracownika firmy kurierskiej i przeprowadziła ją przez proces logowania do banku za pomocą przesłanego linku.

Po udanym logowaniu, kobieta zauważyła, że z jej konta znikają pieniądze. W rzeczywistości, podczas rozmowy z osobą, która się podała za pracownika firmy kurierskiej, z jej konta bankowego zniknęło około 14 tysięcy złotych – takie informacje przekazała asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowy KPP w Lubaniu.

Policja przypomina o konieczności zachowania ostrożności i nieklikania w linki otrzymane w wiadomościach. Najlepszym rozwiązaniem jest ręczne wprowadzenie adresu strony internetowej serwisu ogłoszeniowego lub banku. Zawsze sprawdzajmy, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych wysyłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje, upewnijmy się, że zawierają one polskie znaki.